تاریخ امروز: جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹   -   Friday, July 3, 2020

 قواعد بخش پذیری بر اعداد 1 تا 20
تعداد مشاهده مقاله: 171841
 تست هوش: هوش آزمای عددی
تعداد مشاهده مقاله: 6334
 تست هوش: کشف رابطه اعداد!
تعداد مشاهده مقاله: 5592
 کارایی نیمکره های مغز
تعداد مشاهده مقاله: 5580
 از تفکر عمودی تا تفکر جانبی
تعداد مشاهده مقاله: 4208
 انواع هوش از دید هوارد گاردنر
تعداد مشاهده مقاله: 4202
 هوش عاطفی (هیجانی) چیست؟
تعداد مشاهده مقاله: 4069
 معمای المپیادی: سن ناخدا
تعداد مشاهده مقاله: 4002

کن کن چیست؟

تعداد مشاهده: 9508 بار
کِن کِن (Kenken) چیست؟

گفته می‌شود کِن‌کِن بسیار شبیه سودوکو است و در واقع نسل جدید آن است. گرچه این دو، شباهت‌هایی با هم دارند اما کِن‌کِن علاوه بر بالا بردن قوای منطق و تشخیص، قدرت محاسبات شما را نیز به طور چشمگیری افزایش می‌دهد؛ این موضوع یکی از تفاوت‌های اساسی کِن‌کِن و سودوکو است و در واقع سودوکو به کلی از آن بی بهره است!

جالب است بدانید برای حل پازلهای کِن‌کِن، حتی در پیچیده‌ترین و دشوارترین حالات آن، تنها داشتن دانش اولیه محاسبات، یعنی کار با چهار عمل اصلی (+ - × ÷) کافی است. یک پازل کِن‌کِن، جدولی مربع شکل است که ابعاد آن می‌تواند از 3×3 تا 9×9 باشد. شاید باورش سخت باشد که برخی از این پازل‌ها را می توان در کمتر از 30 ثانیه حل‌کرد و برخی از سطوح دشوار و پیچیده آن، گاه شما را برای مدتی طولانی سرگرم حل خود خواهد ساخت!
 
به هر حال آنچه را که بسیاری از متخصصان پازل‌های اعداد - از طراح تا مخاطب - معتقدند این است که گسترش روزافزون محبوبیت پازل‌های کِن‌کِن، دور از انتظار بوده است؛ چنانچه ویل شورتز، متخصص مشهور پازل‌های اعداد اینگونه می‌گوید: دهه 1920، دوره جدول کلمات متقاطع بود و دهه 1930 دوره پازلهای اره مویی (Jigsaw)؛ دهه 1980 هم دهه مکعب‌های روبیک  لقب گرفت. اکنون بی‌شک دهه‌ی کِن‌کِن آغاز شده است!

 

ویل شورتز (Will Shortz) متخصص مشهور پازل های عددی

تاریخچه‌:
کِن‌کِن در سال 2004 توسط یک معلم ریاضی ژاپنی بنام تتسویا میاموتو  (Tetsuya Miyamoto) ابداع شد. میاموتو در سر کلاس‌های خود انواع پازل‌های کِن‌کِن را مطرح می‌کرد و به این طریق به پرورش باورنکردنی قوای منطق، تمرکز و محاسبه دانش‌آموزان خود می‌پرداخت. جمله معروفی از این معلم باهوش ژاپنی نقل شده است: "من بدون آموزش دادن، آموزش می‌دهم!"

دو سال طول کشید تا پازل‌های کِن‌کِن در کل کشور ژاپن، به محبوبیت و شهرت برسند. در سال 2006 کتاب‌های زیادی در ژاپن در مورد کِن‌کِن به چاپ رسید. در سال 2008 بود که با انتشار اولین کتاب‌های کِن‌کِن در کشور آمریکا، توفانی جهانی برای ارائه این نسل جدید از پازل‌های اعداد به راه افتاد.
 
جالب است بدانید کِن (Ken) در لغت به معنای ادراک، آگاهی و تشخیص است.

 
تتسویا میاموتو  (Tetsuya Miyamoto) مبدع پازل های هوش کن کن
اثرات و فوائد:

متخصّصان، فواید زیادی را برای پازل‌های هوش کِن‌کِن ذکر نموده‌اند که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
1) افزایش هوش منطقی ـ ریاضی.
2) افزایش قوای منطق در مخاطب.
3) افزایش قدرت تمرکز.
4) افزایش قدرت محاسبات ذهن.
 
1. افزایش هوش منطقی- ریاضی:

هوش منطقی ـ ریاضی یعنی توانایی استفاده از استدلال، منطق و اعداد. افزایش این هوش باعث می‌شود افراد به صورت مفهومی با استفاده از الگوهای‌های عددی و منطقی فکر کنند و از این طریق بین اطلاعات مختلف رابطه برقرار کنند. این افراد همواره در مورد دنیای اطرافشان کنجکاوند، سوال‌های زیادی می‌پرسند و دوست دارند آزمایش‌کنند.
 
مهارت‌های افرادی که دارای هوش بالای منطقی- ریاضی هستند، شامل موارد زیر می‌شود:
حل مسئله، تقسیم بندی و طبقه بندی اطلاعات با مفاهیم انتزاعی برای درک رابطه‌شان با یکدیگر، به‌کار بردن طولانی از استدلال‌ها برای پیشرفت، انجام آزمایش‌های علمی، سوال و کنجکاوی در پدیده‌های طبیعی، انجام محاسبات پیچیده ریاضی، کار کردن با شکل‌های گوناگون هندسی.

 
2. افزایش قوای منطق در مخاطب:

منطق، علمی است که بر پایه قواعد و قوانین ذهن آدمی بنا شده و رعایت این قوانین، انسان را از خطای در تفکر، مصون نگه می‌دارد. منطق شاخه‌ای از فلسفه و به معنی ابزاری برای صحیح فکر کردن است.
 
 
صحیح فکر کردن مشتمل بر دو قسمت است:
- صحیح تعریف کردن.
- صحیح استدلال کردن.
 
 اگر کسی در تعاریف و استدلال‌هایش خطا نکند (در صورتی‌که محتوای افکارش صحیح باشد)، نتیجه‌ای که می‌گیرد یقیناً درست خواهد‌بود!
 
3. افزایش قدرت تمرکز ذهن:

تمرکز در لغت یعنی تراکم، فشردگی مجموعه، چکیده. تمرکز در اصطلاح یعنی حفظ و نگهداری، توجه روی موضوعی خاص. ذهن متمرکز در هر فعالیتی که به کار گرفته شود، خواهد درخشید.

تمرکز ذهنی به خصوص در مورد دانش‌آموزان و دانشجویان حائز اهمیت است زیرا یادگیری بدون حضور ذهن و تمرکز کافی، امری ناممکن است و فقط باعث صرف وقت زیاد فرد و بی‌نتیجه ماندن کار او و مایه نا‌امیدی خواهد شد. برای حل پازل‌های هوش کِن‌کِن، احتیاج دارید هم بر روی جزء جزء یک پازل متمرکز شوید و در عین حال تمرکز خود را بر روی مجموعه این اجزاء، حفظ نمایید. همچنین هنگامی‌که پازل‌های هوش کِن‌کِن را از بسیار ساده (3×3) و فقط با عمل جمع حل کرده، موفق می‌شوید و پیش می‌روید، این موفقیت، پاداش شما به‌حساب آمده و انگیزه‌تان می‌شود و شما را تشویق به ادامه و حل‌کردن پازل‌های پیچیده‌تر می‌کند و بعد از اتمام آن‌ها، معمولا حتی متوجه گذر زمان نمی‌شوید و این باعث می‌شود تا اعتقاد پیدا کنید داشتن انگیزه برای انجام هر کاری چطور می‌تواند آن را به فعالیتی جذاب تبدیل کرده و تمرکز شما را برای انجام درست آن بالا ببرد!
 
4. افزایش قدرت محاسبات ذهن:

قدرت محاسبه ذهنی سریع، در پیشرفت امور زندگی و شغلی شما بسیار مؤثر است. اگر دانش‌آموز، دانشجو، تاجر، پزشک یا حتی خانه‌دار هستید، هنگامی‌که محاسبات روزمره خود را به صورت ذهنی، سریع و درست انجام دهید، بسیار باعث پیشرفت کارهایتان می‌شود.


-- تعاریف و قوانین حل پازل های هوش کن کن...