تاریخ امروز: جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹   -   Friday, July 3, 2020

کد خبر: 26
تاریخ انتشار يکشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۲ --- ۱۱:۱۰
تعداد بازدید 2292 بازدید
تعداد آراء 1 رای
تعداد دیدگاه ها 0 دیدگاه
مرگ یک ریاضیدان مشهور

کنت اپل (Kenneth Appel) یکی از اولین ریاضیدانانی که با استفاده از رایانه موفق به اثبات یک قضیه مشهور ریاضی شد، در سن ۸۰ سالگی درگذشت.مرگ یک ریاضیدان مشهور


کنت اپل (Kenneth Appel) یکی از اولین ریاضیدانانی که با استفاده از رایانه موفق به اثبات یک قضیه مشهور ریاضی شد، در سن ۸۰ سالگی درگذشت.

اپل در سال ۱۹۷۹، قضیه چهار رنگ را اثبات کرد. بر اساس این قضیه، می توان فقط با استفاده از چهار رنگ و بدون مرزبندی قلمروها با رنگ یکسان، یک نقشه را رنگ آمیزی کرد. این قضیه نخستین بار در سال ۱۸۵۲ توسط یک نقشه کش انگلیسی مطرح شد و گرچه حقیقی بودن آن بدیهی به نظر می رسید، اما دهه ها ذهن ریاضی دانان را به خود مشغول کرده بود.

برای اثبات آن، اپل و همکارانش ابتدا نشان دادند که تمامی نقشه های ممکن را می توان به مجموعه ای از یک هزار و ۹۳۶ شکل کاهش داد. آنها سپس برای ثابت کردن این قضیه، تمامی این اشکال را با استفاده از ابررایانه IBM آزمایش کردند.

در آن زمان این ابررایانه یک اتاق کامل را اشغال می کرد اما قدرت آن از یک گوشی هوشمند امروزی کمتر بود. استفاده از ابرکامپیوتر برای اثبات یک قضیه ریاضی در آن زمان موفقیتی بزرگ به شمار می رفت. 
نیویورک تایمز تاریخ مرگ این ریاضیدانان را ۱۹ آوریل اعلام کرده است.


کل آرا: 1
امتیاز شما:
کن کن: هوش ریاضی، پازل های هوش
نظر شما
نام :
ایمیل : (منتشر نخواهد شد)
وب سایت : (اختیاری)متن تصویر: