تاریخ امروز: جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹   -   Friday, July 3, 2020

کد خبر: 27
تاریخ انتشار يکشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۲ --- ۱۱:۲۱
تعداد بازدید 2167 بازدید
تعداد آراء 1 رای
تعداد دیدگاه ها 0 دیدگاه
کشف معمای ریاضی لیب بعد از ۴۱ سال در ایران

دانشمندان ریاضی ایران بعد از 41 سال، کوتاهترین راه حل معمای جهانی لیب را پیدا کردند. (تصویر سمت راست: دکتر مجید اسحاقی)کشف معمای ریاضی لیب بعد از ۴۱ سال در ایران


الیوت لیب (Elliott Hershel Lieb)

دانشمندان ریاضی ایران بعد از 41 سال، کوتاهترین راه حل معمای جهانی لیب را پیدا کردند. 

پروفسور لیب استاد برجسته ریاضی فیزیک جهان در سال 1972 ، قضیه کانکویتی (Lieb concavity theorem) را مطرح و آن را در مجله Advances in Mathematics به چاپ رساند.

از آن سال تاکنون برخی استادان ریاضی جهان توانستند راه حل این قضیه را پیدا کنند ولی گروه ریاضیات ایران پس از 41 سال توانست کوتاه ترین راه حل این معمای ریاضی را کشف کند و با تائید استادان ریاضی جهان آن را در همان مجله به چاپ برساند. 

سرپرستی گروه تحقیقات ریاضی بر عهده دانشگاه سمنان بود. رئیس دانشگاه سمنان به عنوان دانشگاه سرپرست این گروه تحقیقاتی گفت: اعضای گروه حل این مساله، دکتر مجید اسحاقی از دانشگاه سمنان ، دکتر اسماعیل نیکوفر از دانشگاه پیام نور تهران و دکتر علی عبادیان از دانشگاه ارومیه همکاری کردند. 

دکتر مجید اسحاقی، سرپرست گروه محققان نیز گفت: قضیه کانتیویتی لیب اولین معمای ریاضی در زمینه توابع محدب است که مهمترین توابع در آنالیز کاربردی است و در مکانیک کوآنتوم، صنایع نظامی، غذایی کاربرد دارد. وی افزود: این راه حل به تائید انجمن ریاضی آمریکا نیز رسیده است.
 
مجله Advances in Mathematics آمریکا که جزء پنج مجله برتر ریاضیات دنیاست مقاله هایی را منتشر می کند که راه حل جدیدی برای مسائل ارائه داده باشد. در طول تاریخ علمی ریاضی ایران، این دومین بار است که یافته های علمی دانشمندان کشورمان در Advances in Mathematics چاپ می شود.


کل آرا: 1
امتیاز شما:
کن کن: هوش ریاضی، پازل های هوش
نظر شما
نام :
ایمیل : (منتشر نخواهد شد)
وب سایت : (اختیاری)متن تصویر: